Domain

Domain Güvenliği

Domain kayıt işlemi ile beraber bir domain sahibi oldunuz. Web sitenizin güvenliği kadar domainlerinizin de güvenliği önemlidir. Domain bilgilerinizde eksik olan bir bilgi, domainizin durdurulmasına (suspend) ve web sitenizin yayınının kesilmesine neden olabilir.

Domain Güvenliğinde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

1.Domain İletişim Bilgileri

ICANN bir kaç yıl önce, domainlerin whois bilgisine girdiğiniz maillerde doğrulama yapılmasını şartını getirdi. Eğer domain kayıt işlemi yaparken, iletişim bilgilerine geçersiz veya sahte bir mail adresi girerseniz, alan adınız durdurulabilir. O yüzden alan adınızın iletişim bilgilerini domain kaydetme işlemi yaparken, iletişim bilgilerinizin her zaman doğru ve güncel olmasına dikkat edin. Eğer domain whois bilgilerinizde girdiğiniz, iletişim bilgileri güncel değilse, güncel olmasına özen gösterin.

domain whois

2.Domain Transfer Kilidi

Eğer domaininiz için domain transfer işlemi yapmıyorsanız, transfer kilidiniz aktif durumda olsun. Sadece domain transfer işlemi yapacağınız zaman domain transfer kilidini pasif duruma getirin.

domain status

3.Domain Süresi

Mümkünse domainlerinizin süresini 2 veya daha fazla yıl olarak uzatın. Domain süresi arama motorları ve domain otoritesini etkileyen bir durum. Domainizin sona erme tarihini (expiration date) kesinlikle geçirmeyin.

domain expiration date

4.Domain İletişim Mailinizi Kontrol Edin

Domain kayıt işlemini gerçekleştirdiğiniz firma, iletişim bilgilerinizde yer alan mail adresinize, güncel bilgiler veya değişen bir prosedürü gönderebilir. O yüzden iletişim bilgilerinizde bulunan mail adresini periyodik olarak kontrol edin.

Yazar Hakkında

admin

1 Yorum

Yorumu buraya yazabilirsiniz