Hosting

Hosting Terimleri

Her sektörün kendine göre geliştirdiği dinamikleri ve terimleri (jargonu da denilebilir) bulunur. Hosting sektörünün de bilişim dünyası ile içice kullandığı, sık kullanılan terimleri inceleyeceğiz.

Bandwidth Veya trafik. Web sitenizin harcağı trafik miktarı için kullanılır. Ziyaretçi web sitenize girdiğinde bir data transferi yapar. Bu data transferinin adı da bandwidth şeklinde isimlendirilir.
DomainDomain, Türkçe karşılığı ile alan adı anlamına gelmektedir.Kısaca web sitenizin adı diyebiliriz.
DNSAçılımı Domain name system şeklindedir. Domainizin isminin IP karşılığıdır. Her domain bilgisinde yer alır, ve domainin nereden host edildiğini gösterir. Ayrıca bir sunucu servisidir. En bilinenleri Bind, Powerdns, Mydns, NSD şeklindedir.
DatacenterTürkçe karşılığı veri merkezidir. Sunucuların bulunduğu, özel bağlantı, özel enerji ve özel iklimlendirme sistemleri olan yerlerdir.
FTPAçılımı file transfer protocol olan FTP, dosya transfer protokolüdür. Web sitenizin dosya ve klasörlerini hosting firmanızın sunucusuna yüklemek için kullanılır.
HostnameSunucunun ismi anlamına gelir. Örneğin WordPress kurarken, mysql hostname yazan kısma, mysql servisinin bulunduğu sunucunun adı yazılır.
HTTPWeb sitesinin sunucudan, ziyaretçiye ulaştığı yolu düzenleyen protokoldür. Her web sitesi HTTP protokolü ile çalışır.
HTTPSHTTP ile aynı işlevi görev HTTPS protokolü, güvenli (secure) iletişim sağlar.
IMAPBir mail protokolüdür. Maillerinizi eş zamanlı farklı cihazlardan kontol etmenizi sağlar.
Linux HostingWeb sitenizin barındırıldığı sunucunun işletim sisteminin Linux olduğunu belirtir.
NameserverYukarı yer alan DNS tanımı ile aynı anlamda kullanılabilir. Domainlerde yer alan name server bilgileri, domain adınızın nerede barındırıldığı ve hosting hizmetinin nereden çalıştığı hakkında bilgi verir.
PHPPHP bir yazılım dilidir. Daha çok internet projelerinde web sitelerinde kullanıldığından, hosting sektöründe adı çok fazla geçmektedir.
POP3IMAP gibi bir mail protokolüdür. Mailleri almanızı sağlar.
Shared HostingVeya Türkçe karşılığı ile paylaşımlı hosting. Aldığınız hosting hizmetleri, bir sunucuda barındırılır. Barındırılan sunucuda, farklı hostingler bulunuyorsa adına shared hosting denir.
SMTPEn basit haliyle mail gönderme protokolüdür.
SSLAçılımı Secure Socket Layers şeklin olan SSL, Türkçe karşılığı ile Güvenli Giriş Katmanı olarak çevrilir. Kısaca web sitenizde HTTPS şeklinde giriliyorsa, bir SSL sertifikasına sahip olduğunuz anlamına gelir.
SSHSecure Shell yani Güvenli Kabuk anlamına gelir. Linux/Unix sunucuları grafik arabirimi olmadan, yönetmek ve yapılandırmak için kullanılır.
UptimeBir sunucunun açık kalma ve çalışma oranını yüzde cinsinden belirtir.
Windows HostingWeb sitenizin bulunduğu sunucunun Windows işletim sistemlerinde barındırıldığını belirtir.
Web SunucuWeb sitelerinizin host edildiği sunucularda, web sitenizin ziyaretçiye cevap vermesi için kurulu servistir. En bilinen web sunucular Apache, Nginx, Litespeed ve IIS şeklindedir.
WebmailMaillerinizi pop3 ve imap protokolü ile okuyup, gönderebildiğiniz gibi, hosting firmaları ayrıca web üzerinden maillere erişmeniz için bir web arayüzü sağlar.
WordPressWordPress bir içerik yönetim sistemidir. Dünyada en çok kullanılan, açık kaynaklı PHP ile yazılmış hazır bir yazılımdır.
VmwareSanallaştırma yazılımları üreten firmanın ismidir. En çok bilinen ve hosting firmaları arasında en çok kullanılanı ESX ürünüdür.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Ekle

Yorumu buraya yazabilirsiniz