Wordpress

Plesk Panel WordPress Kurulumu

WordPress kurulumunu manuel olarak yapabildiğiniz gibi hosting kontrol panelleri üzerinden de rahatça gerçekleştirebiliyorsunuz.

Plesk panel üzerinden WordPress kurulumu için öncelikle panelimize giriş yapalım. Plesk Panel adresiniz aksi belirtilmedikçe http://alanadi.com:8880 veya https://alanadi.com:8443 şeklindedir.

Kullanıcı adımızı ve şifremizi yazdıktan sonra panelimizde Install WordPress linkine tıklıyoruz.

Açılacak ekranda sırası ile aşağıdaki seçimleri yapacağız.

Installation path kısmında https veya http seçeceğini seçiyoruz. HTTPS seçersek wordpress’i SSL’i hale getirmemiz gerekecektir. Dilerseniz farklı bir path’e (veriloji.com/blog gibi) de kurabilirsiniz.

Website title kısmına web sitemizin açıklamasını yazıyoruz. Bu ibare websitemize girildiğinde sekmede yazan yazıdır.

Plugin/theme set kısmında istersek kurulacak eklentileri seçebilir veya daha sonra kurmak için “None” deyip geçebiliriz.

Website language dil seçimini gerçekleştiriyoruz.

WordPress Administrator kısmında ise, WordPress’e giriş yapacağımız kullanıcı adı ve şifresini belirliyoruz.

Database:

Plesk panel varsayılan olarak bir veritabanı yarayıp, o veritabanına bir kullanıcı oluşturup yetkilendirecektir. İsterseniz değiştirebilirsiniz veya olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Automatic Update Settings :

Bu kısımda dilerseniz WordPress, wordpress eklentileri ve temalarını otomatik güncelle olarak seçebiliyoruz.

Install butonuna tıkladığımız kurulum başlayacak ve 1 dakika içinde Plesk Panel kurulumu yapacaktır.

30 saniye ile 1 dakika arasında kurulum gerçekleştikten sonra kurulum bittiğinde aşağıdaki mesaj kutusu çıkacaktır.

“No, thanks” diyerek eklentileri daha sonra kuracağımızı söylüyor ve kurulumu tamamlıyoruz. WordPress panelinize wp-admin linki üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

admin

4 Yorum

Yorumu buraya yazabilirsiniz

  • Tüm sitelerde Plesk Panelde WordPress kurulumunu okudum. Tüm makalelerde aynı şeyi gördüm ama benim Plesk Panelimde “Install WordPress” gibi bir ibare yok. Geçtim WordPress ifadesini, “Uygulamalar”, “Eklentiler”, “Eklenti yükle” gibi bir ibare dahi yok. Hiçbir şey yok. Bunu ben nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz? Linux hostingte herşey harikaydı, herşey inanılmaz kolaydı ama Windows hostingde herşey aşırı zor ve komplike

  • Kaan bey’e yanıt vermişsiniz fakat bende hiç biri yok. ne uzantı ne applications ne wordpress kur. sayfanın kurucusuyum

    • Bu işlemleri yapabilmeniz için, plesk admin/root kullanıcısının size yetki vermesi gereklidir. Özellik açık değilse maalesef yapamazsınız.