Web Tasarım

Responsive Tasarım Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

Responsive tasarım, hem bilgisayarlar da hem telefonlar da hem de tabletler de uyumluluk gösterebilen tasarım anlamına gelir. Responsive web design olarak geçer.

Responsive tasarım 2010 yılında hayatımıza girdi. Ondan önce web tasarım işlemlerinde, cihazlara uygun şekilde tasarım yapılır, hatta mobil veya tablet kullanıcılarına özel farklı tasarımlar yapılırdı. Web sitesine giren ziyaretçinin user agent ile üst bilgisi okunur ve mobil bir tarayıcı ile web sitesine giriyorsa, mobil tasarıma yönlendirmesi yapılırdı.

Responsive web tasarım ile artık bu yöntem kullanılmıyor. Tasarlanmış olan web siteleri kullanılan cihazdan çok, sitenin gösterildiği alanın boyutunu baz alıyor. Dolayısı ile mobil cihazdan ziyaretçi geldiğinde, onun çözünürlüğüne uygun bir tasarım gösteriliyor. Yani web siteniz Iphone 5 telefonda farklı Iphone X cihazınızda farklılık gösteriyor. Responsive web tasarım ile web siteleri mobil uyumlu hale gelmiş oluyor ve eskiden sıkça karşılaştığımız yatay scroll bar’a da elveda demiş oluyoruz.

Statista.com‘un sunmuş olduğu verilere bakarak, 2018 yılında, web siteleri trafiğinin %52.2 gibi yüksek oranda bir trafiğin, mobil üzerinden geldiği görülüyor. 2017 yılında bu oran %50.3 olarak gözüküyor. Her geçen gün mobil trafik oranları artıyor.

Hal böyleyken, web tasarım ve web yazılım firmaları da web sitelerini mobile uyumlu olarak tasarlıyorlar. Doğal olarak da bugün, her web sitesinin mobil uyumlu olması yani responsive tasarım olarak kodlanması gerekiyor.

Bursa yazılım ve web tasarım firması olarak, tüm web sitelerini mobil uyumlu kodlayıp, arama motorları optimizasyonu da gerçekleştiriyoruz.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Ekle

Yorumu buraya yazabilirsiniz